FİYATLANDIRMA

Malınızı, ürettiğiniz hizmeti doğru fiyatlandırıyor musunuz?

Maliyet artı kar yöntemi,  rakiplerin uyguladıkları fiyat sizin için doğru  göstergeler mi? 

İnce maliyet hesapları, kur riski hesaplamaları, hatta yıldızlara danışmak da bir yöntem!

Fiyatları  belirlediğinizde, müşterinin  pazarladığınız mala, hizmete vermeye hazır olduğu fiyatı alabildiğinize, ürettiğiniz değeri şirketinize mal ettiğinize  emin misiniz?

Ürettiğiniz malın veya hizmetin herbir müşteri için taşıdığı değeri fiyata dahil edebiliyor musunuz?

 

Ünlü finans dahisi Warren Buffet, fiyatları yükselttiğinizde dua ediyorsanız işiniz zor diyor, siz nasıl yapıyorsunuz?

 

General Electric Genel Müdürü J.Immelt,  “mal ve hizmet satın alırken fiyatlara dikkat ediyoruz, keşke kendi ürettiğimiz mal ve hizmetleri fiyatlandırırken de aynı titizliği gösterebilsek” diyor, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

İnşa ettiğiniz, pazarladığınız konutları, iş yerini nasıl fiyatlandırıyorsunuz?  Değişik müşterilerin hangi tür mimarilere, banyolara, mutfaklara ne kadar para ödemeye hazır olduğunu inceliyor musunuz?  Yoksa, komşu inşaatta metre kare şu kadar TL’na satıldı, onun yüzde 50 üstüne satabilirim şeklinde mi düşünüyorsunuz?

 

Müşterilerin ürünlere atfettikleri değeri ayrıştırıp inceliyor musunuz?  Bir müşteri için farklı mal özelliklerinin ne kadar fayda ifade ettiğini hesaplıyor musunuz?

 

Simon-Kucher Partners 1985 yılından beri bu alanda çalışıyor, bu soruların ve diğerlerinin yanıtlarını şirket bazında, ürün bazında irdeliyor.  Simon-Kucher Partners  bu çalışmaları 560 danışmanla 17 ülkede, 23 noktada şirketlerin hizmetine sunuyor. 

 

Türkiye  Haziran  ayından itibaren bu ülkeler yelpazesine dahil oldu.  Simon-Kucher Partners Haziran 2011’den itibaren Kurdoğlu Danışmanlık A.Ş. ile birlikte Türk Şirketleri ile “fiyatlandırma stratejisi” konuşuyor.