REKABET STRATEJİLERİ

Rekabet  Stratejisinin Hedefi: Küresel Tedarik Zincirinde Doğru Yeri Almak

 

Küreselleşme her birimizin işimizi, kullandığımız makineleri, aldığımız hizmetleri etkileyen bir süreç. 

 

Aldığımız aletlerin üzerinde “Çin’de yapılmıştır” ifadesi olsa dahi çoğu kez bu aletlerin tasarımı ABD’de, transistörleri Japonya veya Tayvan’da, diğer aksamı başka ülkelerde yapılıyor.

 

Dünyanın en önemli orta menzilli uçağı olan Embraer  Brezilya Hükümeti’nin desteği ile doğan ve gelişen bir  marka; ama Embraer’in arkasında tasarımdan tedarike kadar birçok ülkenin katkısı var.  Embraer projesinin arkasındaki kritik desteklerden biri “rekabetin zaafını” yakalamak olmuş; Brezilya’lı girişimciler  dünya liderleri Boeing ile Airbus’un bölgesel jet uçağı piyasasını ihmal ettiğini tespit etmiş.

 

Bu tespitin arkasından gelen ise Brezilya  sanayiinin  tedarikçi olmak yerine fason iş vermeyi tercih etmesi olmuş.  Sonuç  olarak Embraer kendi ürününde dünyanın  lideri.  Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, tamamı tek bir ülkede üretilen bir mal veya hizmeti bulmak zor.

 

Hizmet sektöründe ister sağlık, ister finans olsun hizmet sektöründe durum bundan farklı değil.  Değer zinciri küresel, imalat tüm ülkelere yayılmış durumda.

 

O zaman şirketlerin başarılı olmasının şartı, bu değer zincirinde yer almak.  Karlı olmanın, daha fazla değer yaratmanın şartı ise değer zincirinin daha fazla katma değer yaratan aşamasında yer almak.

 

Karşılaştırmalı üstünlükler artık  nihai ürün bazında tanımlanmıyor.  Her mal ve hizmet  birden fazla coğrafyada üretiliyor.  Karşılaştırmalı üstünlükleri etkileyen, üreticilerin değer zinciri üzerindeki başarısı. 

 

Bunun arkasında şirketlerin araştırma-geliştirme çalışmaları, hükümetlerin buluşa, yeniliğe yönelik girişimleri destekleme iradesi yer alıyor.

 

Yabancı sermaye yatırımları da bundan payını alıyor.  Şirketler imalatın tamamını tek bir ülkede konuşlandırmıyor; hangi ülkede hangi parçayı üreteceğine, ürettireceğine, o ülkedeki girişimcilerin, işgücünün verimliliğine, kamu politikalarının etkinliğine bakarak karar veriyor.